Gabinet chirurgiczny z pracownią endoskopii- dr n. med. Krzysztof Dudek
Młodych Techników 7
53-646 Wrocław

Dodatkowe dane kontaktowe:
Tel. 71 788 68 68
E-mail: dudek@skopia.pl
WWW: www.skopia.pl

O firmie

Gabinet chirurgiczny z pracownią endoskopii

Nasz gabinet znajduje się w zachodniej części Wrocławia w przychodni STARMED na ulicy Młodych Techników 7 (boczna Legnickiej).

Odpowiednie wyposażenie naszego gabinetu chirurgicznego pozwala nam przeprowadzać szereg badań diagnostycznych oraz zabiegów chirurgicznych. Zespół specjalistów torakochirurgii oraz chirurgów ogólnych czuwa nad prawidłowym przebiegiem leczenia. Nasz gabinet dysponuje pracownią endoskopii, dzięki czemu możemy na miejscu wykonywać badania bronchoskopem, gastroskopem oraz inne badania mające na celu postawienie słusznej diagnozy związanej z niewydolnością dróg oddechowych lub pozwalające ocenić stan poszczególnych odcinków układu pokarmowego.

W celu umówienia wizyty u lekarza torakochirurga, chirurga ogólnego lub innego specjalisty z naszego gabinetu, prosimy o kontakt telefoniczny.

Personel

dr n. med. Krzysztof Dudek
dr n. med. Krzysztof Dudek
Specjalista Chirurgii Ogólnej i Torakochirurgii

 

Pielegniarka
Janina Łyskawa
Pielęgniarka

 

Sekretarka
Renata Szlauderbach
Sekretarka medyczna

 

Oferta

Oferta naszego Gabinetu Chirurgicznego z pracownią endoskopii

 

W naszym Gabinecie wykonujemy badania:

 

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia to badanie endoskopowe umożliwiające dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego, cytologicznego, wykonanie posiewów oraz ocenę obecności bakterii Helicobacter pylori przy pomocy bezpośredniego badania (tzw. testu urazowego). Moment pobierania materiału nie jest odczuwany przez Pacjenta, nieznacznie wydłuża badanie i nie ma wpływu na jego bezpieczeństwo. Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym w przypadku:

Na czym polega gastroskopia?

Badanie polega na wprowadzeniu giętkiego aparatu (gastroskopu) przez jamę ustną. Przed wprowadzeniem endoskopu gardło zostaje znieczulone 10% roztworem lidokainy. Gastroskopia nie jest badaniem długotrwałym. Czas badania wynosi około 5-10 minut i mimo, że należy do procedur inwazyjnych ingerujących w jamy ciała jest badaniem stosunkowo bezpiecznym. Powikłania występują bardzo rzadko. Ze względu na fakt, że gastroskopia jest zaliczana do badań inwazyjnych, ingerujących w jamy ciała, wymagane jest uzyskanie pisemnej zgody Pacjenta po wcześniejszym, rzetelnym poinformowaniu go, na czym polega badanie.

 

Sposób przygotowania do gastroskopii

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Przed badaniem nie należy spożywać posiłków oraz napojów, co najmniej przez 6-8 godzin. Można zażyć stale przyjmowane leki (np. w związku z nadciśnieniem, chorobą serca) i popijając je niewielką ilością wody. Najistotniejszym elementem warunkującym prawidłowy przebieg gastroskopii jest pozytywne nastawienie Pacjenta. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wskazane jest także podanie środka uspokajającego.

 

Metoda nie dla każdego

Istnieją przeciwwskazania do gastroskopii, ale jest ich stosunkowo niewiele. Należą do nich m.in.:

 

Co to jest bronchoskopia?

Bronchoskopia jest diagnostycznym badaniem endoskopowym dróg oddechowych, wykonywane za pomocą bronchoskopu, specjalnego urządzenia wprowadzonego przez nos lub usta. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W czasie trwania badania możliwe jest pobranie materiału do dalszej oceny (popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, wycinek do badania histopatologicznego, bądź wydzieliny do badania bakteriologicznego i cytologicznego).

Wskazania

Przeciwwskazania

 

Przygotowanie do badania

24 godziny przed badaniem nie należy palić (zaleca się w ogóle nie palić!). Należy być na czczo - co najmniej 8 godzin przed badaniem nie jeść i nie pić(6 godzin) dla uniknięcia zachłyśnięcia i związanych z tym powikłań. Pacjent przed badaniem otrzymuje środek uspokajający oraz leki hamujące nadmierne wydzielanie śluzu z drzewa oskrzelowego.

Opis badania

Przed wprowadzeniem endoskopu wykonuje  się znieczulenie miejscowe nasady języka i tylnej ściany gardła, aż do zniesienia odruchów wymiotnych. Następnie pod kontrolą lusterka krtaniowego lekarz wstrzykuje przez szparę miedzy strunami głosowymi środek znieczulający  przy czym pacjent w tym czasie wykonuje głęboki wdech w celu jak najgłębszej aspiracji wprowadzonego środka. Następnie lekarz wprowadza przez usta ( bronchoskop) lub przez usta lub nos ( bronchofiberoskop) do tchawicy i dalej do oskrzeli oglądając ich ścianę. Lekarz może wprowadzić przez specjalną prowadnicę endoskopu dodatkowe narzędzia takie jak: szczypki, szczoteczki, czy też ssak, dzięki którym ma możliwość pobrania wycinków tkanek, śluzu czy popłuczyn z drzewa oddechowego do badań cytologicznych, histopatologicznych lub bakteriologicznych.

 

Co to jest rektoskopia?

Rektoskopia należy do badań wziernikowych endoskopowych końcowego odcinka  przewodu pokarmowego wykonywanych sztywnymi wziernikami

Badanie ocenia odcinek 15 do 20 cm jelita. Badanie to polega na wprowadzeniu odpowiedniego wziernika przez odbyt a następnie oglądaniu ściany jelita, hemoroidów, kanału odbytu. Metoda ta umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Pozwala także na pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia.

Wskazania do wykonania badania

Sposób przygotowania do badania

W dniu badania pacjent musi być na czczo. Dzień przed badaniem należy zastosować dietę z dużą ilością płynów. Wieczorem zażyć środek przeczyszczający X-Prep ( dostępny w aptekach bez recepty).

Opis badania

Badanie wykonuje się w pozycji kolankowo – łokciowej. Pierwszym etapem jest oglądanie okolicy odbytu, a następnie badanie per rectum i dopiero w dalszej kolejności w badający wprowadza posmarowaną żelem znieczulającym końcówkę rektoskopu na głębokość około 5 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Dopiero potem, po wyjęciu z rektoskopu obturatora (łagodnie zakończonej zatyczki), umożliwiającego swoim kształtem lekkie wprowadzenie przyrządu przez strefę zwieraczy odbytu, prowadzi dalsze obserwacje. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu. Badania trwa zazwyczaj kilka minut.

 

 

Co to jest ezofagoskopia?

Ezofagoskopia – zabieg endoskopowy, polegający na wziernikowaniu przełyku. Ezofagoskopia jest wykonana w znieczuleniu ogólnym przy pomocy sztywnych endoskopów przez otorynolaryngologów oraz przy użyciu miękkich endoskopów przez gastroenterologów, chirurgów czy pediatrów.


USG jamy brzusznej (USG brzucha)

Badanie USG jest podstawowym, łatwo dostępnym i najtańszym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. USG jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje możliwość szybkiej oceny i postawienia diagnozy w trakcie wykonywania badania.

Badanie USG jamy brzusznej służy przede wszystkim do badania narządów miąższowych jamy brzusznej – takich jak trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki, nadnercza.

Najważniejsze punkty diagnostyczne:

Przygotowanie do badania:

Wszelkie prawa zastrzeżone medindex.pl